2020

  • A+
  • A-

ÖĞRENCİ DEĞİŞİM
PROGRAMLARIMIZ

DEVAK bursiyerleri farklı kültürlerden öğrencilerle bir araya gelerek dünya görüşlerini zenginleştiriyor.
AYÇA ALKAN

Koç Üniversitesi, Endüstri Mühendisliği
İktisat - ÇAP
4. SINIF

“2019 yılı yazı ayında Küresel Değişim Programı kapsamında Singapur’da Nanyang Technological University’de öğrenim gördüm. Program süresini uzattım ve böylece Singapur’da yaklaşık bir sene bulundum. Bu süreçte farklı kültürler tanıyıp dünyanın dört bir yanından arkadaşlar edindim. Hayatımda asla unutamayacağım anılar biriktirdim. Ancak pandemi diğer ülkelere nazaran Singapur’da erken başladı ve bu olağanüstü salgınla ilk olarak orada tanıştım. Farklı bir ülkede yeni bir düzene uyum sağlamak zorunda kaldım. Hem çok keyifli hem de çok zorlu bir sene geçirmeme rağmen bu dönemi hayatımın en güzel dönemlerinden biri olarak hatırlayacağım. Bu süreçte her zaman desteğini hissettiren DEVAK Ailesine sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.’’
AHMET SELÇUK TUNÇER

İTÜ, Bilgisayar Mühendisliği
2. Sınıf

“2020 şubat ve nisan tarihleri arasında Polonya’da Politechnika Wroclawska'da Değişim Programı öğrencisi olarak bulundum. Erasmus+ Programı sayesinde hayatımda ilk defa öğrenimim için yurt dışına çıktım. Yurt dışında bulunduğum süre boyunca akademik kariyerime katkıda bulunurken aynı zamanda yaşadığım şehri keşfettim ve bambaşka ülkelerden gelen pek çok kişiyle tanışıp arkadaşlıklar kurdum. Bu süreç aynı zamanda kişisel gelişimime de çok büyük katkısı olan eşsiz bir deneyimdi. Her ne kadar COVID-19 pandemisi nedeniyle yurt dışı öğrenimimi yarım bırakmak zorunda kalsam da edindiğim hayat tecrübesi ve tanıdığım farklı kültürlerle çok değerli deneyimler kazandım. Gelecek yaşamıma dair yapacağım planlarda da benim için çok önemli bir etkisi olacağını düşünüyorum. Ve elbette üniversite hayatımda desteklerini benden esirgemeyen, bana rehberlik eden DEVAK Ailesine de çok teşekkür ederim.”/div>
SELEN YADE DOĞAN

Boğaziçi Üniversitesi, İktisat ve İşletme - ÇAP
3. SINIF

“Lisemdeki Almanca dil eğitimine ek olarak üniversitede de aldığım Almanca dersleri sayesinde Berlin’de değişim programına katılmaya hak kazandım.

2020 bahar döneminde Erasmus Programı kapsamında Humboldt Üniversitesi’nde öğrenim gördüm. Pandemi dolayısıyla yüz yüze eğitim dönem başlamadan iptal edildi ve online eğitim sistemine geçiş yaptık.

Alanında çok değerli hocalardan aldığım eğitim, akademik hedeflerimi şekillendirme noktasında fazlasıyla yardımcı oldu. Pandeminin getirdiği belirsizlik ve korku duygusuyla ailemden ve arkadaşlarımdan kilometrelerce uzakta tanıştım. Başta korkutucu gelse de pandemi şartlarını göz önünde bulundurduğumda dolu dolu bir dönem geçirdiğimi söyleyebilirim. Berlin’deki Erasmus Programı’na katılan diğer arkadaşlarımla birbirimize destek olduk ve kendi küçük sosyal ortamımızı yarattık. Kilometrelerce bisiklet sürdüğümüz, farklı kültürlerden insanlarla tanıştığımız 7 ay geçirdik beraber. Kaldığım süre boyunca 3 ülke ve birden çok şehir gezme fırsatım oldu. Farklı bir kültürü deneyimlemenin yanı sıra, böyle bir kriz durumunda konfor alanımın dışında olmak beni hem geliştirdi hem de hayata yaklaşımımı fazlasıyla değiştirdi.

Bütün bu süreç boyunca iletişimi koparmayarak beni yalnız bırakmayan DEVAK Ailesine ne kadar teşekkür etsem az, iyi ki varsınız!’’

FERHAT ÖZ

İstanbul Üniversitesi, İşletme
3. SINIF

‘’2019-2020 akademik yılında güz dönemini Avusturya'da, Graz Üniversitesi’nde Erasmus+ Programı kapsamında değişim öğrencisi olarak tamamladım. Her zaman hayalim olan bu değişim programına katılmanın benim için hem artıları hem eksileri oldu. COVID-19 pandemisinin başlamasıyla zorluklar yaşadım ancak Avusturya'da kalarak eğitimimi yarıda bırakmayıp tamamlamaya karar verdim. Benim için zor bir karardı. Ancak bir daha bu fırsatı yakalayamayacak olduğumu düşündüm. Ayrıca Avusturya'nın sağlık sisteminin güçlü olmasına dair inancım da bu kararı almamda yardımcı oldu.

Avusturya’da aldığım derslerin çoğunun seçmeli olması nedeniyle online eğitim benim için sorunsuz geçti. İnteraktif olarak online etkinlikler gerçekleştiren hocalarımız hem dersleri iyi anlamamız hem de yeni arkadaşlar edinmemiz konusunda bizlere çok yardımcı oldu. Dönem boyunca Almanya, Hırvatistan gibi ülkeleri gezme fırsatı yakaladım. Pandemi süreci başladığında ülke dışı seyahat planlarımı iptal etmek zorunda kalsam da bu süreçte Avusturya'nın harika doğasına sahip şehirlerini gezebildim.

Pandemiden dolayı zor günler geçirmeme rağmen şimdi geriye dönüp baktığımda unutulmaz anılar yaşadığımı düşünüyorum. Dünyanın farklı yerlerinden gelen arkadaşlarımla tanıştığım, yeni yerler gördüğüm, yeni bilgiler edindiğim dopdolu bir dönem geçirdim. Bu süreçte DEVAK Ailesine benimle hep iletişim halinde kaldıkları ve yanımda olduklarını hissettirdikleri için çok teşekkür ederim. ‘’

HÜSEYİN ALBAY

Boğaziçi Üniversitesi, İktisat
Matematik - ÇAP
3. Sınıf

“2020 yılı bahar döneminde Erasmus Programı ile Roma’da Luiss Guido Carli Üniversitesi'nde öğrenim gördüm. Alanında Avrupa'da önder olan hocalarımdan aldığım dersler, akademik ve profesyonel hedeflerimi şekillendirmemde bana oldukça fayda sağladı. Ayrıca gitmeden önce İtalyanca öğrenmeye başlamıştım. Böylece okulda aldığım dersler ile İtalyancamı geliştirip dili pratik edebildim.

İtalya, pandemiden ilk ve en ağır etkilenen ülkelerden biri oldu. Ben de pandemi ile daha erken tanışmak zorunda kaldım ve beklediğimden biraz farklı bir süreç geçirdim. Roma'ya gittikten 2 ay sonra pandemi sebebiyle online ders sistemine geçiş yapıldığı tarafımıza bildirildi. Süreç ilerledikçe İtalya’daki durumun kısa sürede düzelemeyeceğini ve online derslerin uzun süreceğini anladım.

O dönemde pandemi sebebiyle sınırların kapanması gündemdeydi. Ben de bu durumdan olumsuz etkilenmemek için o sırada pandemi vakası hiç görülmeyen Girit Adası'na gittim. Girit’te Erasmus Programı ile bir arkadaşım öğrenim görüyordu. Derslerime online olarak orada devam ettim. Adada bulunduğum sürece toplam vaka sayısı 13'ü geçmedi. Ben de pandeminin olumsuzluklarından neredeyse hiç etkilenmedim.

Girit’te bulunduğum 3 ay boyunca başka bir kültürü de deneyimleme şansı buldum. İtalya’da başladığım program sırasında başka bir ülkeye gittiğim için aslında iki farklı yerde programa katılmış gibi hissediyorum ve bu yüzden kendimi çok şanslı buluyorum. Şansımın yaver gitmesinde İtalya’daki okulumun online sisteme çok hızlı uyum sağlaması da çok etkiliydi. Böylece derslerimi online olarak sorunsuz takip edebildim. Bu süreçte kriz anında aldığım kritik ve radikal bir kararın nasıl etkili olabileceğini de deneyimlemek ve bu süreçte karşılaştığım sorunları çözmek benim için oldukça geliştirici bir deneyimdi. Pandeminin getirdiği belirsizliklere bir şekilde çözüm bulabilmeye çalışmak beni pek çok açıdan güçlendirdi diyebilirim. Girit Adası'nın kültürünü, tarihini ve doğal güzelliklerini keşfetmek bu sürecin benim için en büyük artılarıydı.

Program süresince benimle iletişimde kalan DEVAK'a desteği için çok teşekkür ediyorum.’’

Top