2020

  • A+
  • A-

2020’de pandemi öncesinde DEVAK sosyal ve kültürel faaliyetleri çerçevesinde iki etkinlik gerçekleştirildi.

İstanbul’daki bursiyerlerimiz 5 Mart 2020 Perşembe akşamı Pyotr Ilyich Tchaikovsky’nin ölümsüz eseri “Kuğu Gölü” ile dünyaca ünlü Rus balesinin en seçkin bale tiyatrolarından Saint-Petersburg Klasik Bale Tiyatrosu’nun performansı aracılığı ile tanıştılar.

Bursiyerlerimiz klasik bale müziğinin en büyük ustası olan Rus sanatçı Pyotr Ilyich Tchaikovsky’nin melodilerini dinlemenin yanı sıra Saint-Petersburg Klasik Bale Tiyatrosu’nun sergilediği mükemmel dans teknikleriyle ve baş balerinlerin büyüleyici performanslarıyla tanıştılar. Orkestra düzenlemesindeki ustalığın Kuğu Gölü (Swan Lake) bestesine yansımasını izlediler. Ayrıca genç bir kahraman olan Prens Siegfried ve güzel bir kuğu prensesi Odette’nin birbirlerine duydukları olağanüstü aşkın hikâyesine şahit oldular.

Ankara’daki bursiyerlerimiz 11 Mart 2020 Çarşamba akşamı İngiliz dilinin babası ve ulusal şairi olarak bilinen şair, oyun yazarı ve oyuncu olan William Shakespeare’in 1605 yılının sonu ile 1606’nın başlarında yazıldığı tahmin edilen muhteşem eseri Kral Lear’le tanıştılar. Rol aldığı oyunlar ve filmlerle birçok ödülün sahibi olan dünyaca ünlü oyuncu ve yazarımız Haluk Bilginer Kral Lear’i muhteşem performansıyla canlandırdı.

Kral Lear, William Shakespeare’in tragedyalarının en yücesi, en evrenseli ve en şiirseli olarak adlandırılmıştır ve 400 yıldır bütün dünya okur ve seyircilerini etkilemeyi sürdürmüştür. Trajik sonlu hikâyede Kral Lear, evlatlarından kötü olanların etkisiyle iyi evlatlarını haksız yere cezalandırmıştır. Bursiyerlerimiz bu hikâyede yozlaşan dünyada gerçek sevginin ne olduğuna, sevginin egodan sıyrılmasının ne denli önemli olduğuna ve egonun insanı gerçeğe karşı nasıl körleştirerek yenilgiye mahkûm ettiğine bir babanın “insanlık trajedisi” ile tanıklık etti. Kral Lear’in orta çağ mitolojisinden esinlenerek kaleme alındığı düşünüldüğünde bu gerçek trajedinin yüzyıllardır insanoğlunun vazgeçilmez egosundan kaynaklandığı görülmektedir.

Top