2016

  • A+
  • A-

STAJ OLANAKLARI 2016 YILI / YURTDIŞI

Sinem Uğurdağ
İstanbul Üniversitesi,İktisat Bölümü, III. Sınıf

"İki senedir Devak Eğitim Vakfında bursiyerim. Bu yaz Küresel Staj Programı kapsamında bir ay boyunca Amerika Birleşik Devletleri, Bostonda Denetim stajını tamamladım. Stajımın ilk iki haftası boyunca, bir finans firması için çalıştım. Bostonın Finans bölgesinde yer alan bu firmaya Deloitte, danışmanlık hizmeti vermekteydi. Bu iki hafta boyunca denetim hizmeti için kullanılan program ile ellerindeki dokümanları nasıl organize ettiklerini ve verileri nasıl analiz ettiklerini öğrendim. Takım arkadaşlarım çok yardımsever ve öğretmeye heveslilerdi. İşi tamamıyla aktararak bir denetçinin görevlerini kavramamı sağladılar.

Stajımın yanı sıra, Bostondaki zamanımın nasıl geçtiğinden de bahsetmek isterim. Şehir merkezinde oldukça güzel bir apartman dairesinde kaldım. Kaldığım daireyi bir Alman stajyer ile paylaşıyordum. Bulunduğum süre boyunca iki etkinliğe katıldım. Birincisi; şehir içinde define avı, ikincisiyse beysbol maçıydı. Bu etkinliklere katılarak şehri daha yakından tanıdım. Bunların dışında, Bostondaki zamanımı en iyi şekilde geçirmemi sağlayan, bana atanan danışmanım ve bana program kapsamında eşlik eden kişiydi. Bu kişi de bir yıldır Deloitte Boston ofisinde çalışıyordu. Danışmanım ise Bulgaristanda büyümüş ve sonrasında Amerikaya taşınmış. Bu yüzden Amerikada çalışmanın zorluklarını çok iyi biliyordu. Bostonda bulunduğum süreyi nasıl daha verimli geçirebileceğim konusunda bana oldukça yardımcı oldu. Her iki kişinin de bu bir aylık süre boyunca bana yardımları hayatımı çok kolaylaştırdı. Stajımın yarısına geldiğimde, Amerikanın Doğu ve Batısındaki Denetim stajyerleri ile birlikte ben de Texasta bulunan Deloitte Üniversitesi’ne gittim. Açıkçası herhangi bir sıfatın, Deloitte Üniversitesini betimlemeye yeterli olabileceğini düşünmüyorum, eşsiz bir deneyimdi. Her şeyden önce, Amerikanın dört bir yerinden farklı görevlerdeki Deloitte çalışanlarıyla bir arada olmak çok öğretici ve keyifliydi. Bunun dışında, Deloitte Üniversitesi’ndeki zamanım boyunca çok fazla sayıda vaka analiz çalışması gerçekleştirdim. Sorunlara farklı açılardan bakabilme fırsatı buldum. Bu çalışmalar sırasında sunum yeteneğimi geliştirdim. Stajımın ikinci bölümünde ise bir yatırım firmasında çalıştım. Takım arkadaşlarım, işi öğretmek konusunda gerçekten çok hevesli ve heyecanlıydı. Beni en çok heyecanlandıran ise, bu firmanın tüm üst düzey yöneticilerinin katıldığı toplantılara katılma fırsatı yakalamam oldu. Üst düzey yöneticiler ile tanışmak, gelecekte izleyeceğim kariyer yoluyla ilgili bana ilham verdi.

Dört haftalık yurt dışı staj deneyimimi göz önüne alarak diyebilirim ki; Bostonda geçirdiğim süre, gelecekteki profesyonel yaşamım açısından çok öğreticiydi. Devak Eğitim Vakfına bana bu eşsiz deneyimi yakalama fırsatı sunduğu için çok minnettarım.’’
(Belgeleme 2016)

Gürer Kural
Sabancı Üniversitesi, Endüstri Mühendisliği Bölümü, IV. Sınıf

‘’Sanırım kariyerine yeni başlayan çoğumuzun hayali yurt dışında çalışmaktır. Küresel Staj Programı sayesinde ben bu hayalimi kariyerimin ilk adımında başardım. Program için kabul aldığım günkü mutluluğumu kelimeler ile tarif edemem. Tabii ki bu mutluluğun yanında biraz endişe ve heyecan da vardı. Amerika’ya ilk defa gidiyordum ve Atlanta hakkında çok fazla bilgim yoktu. Aynı zamanda nasıl bir görevde bulunacağımı ve bana verilen görev ile başa çıkıp çıkamayacağımı da bilemiyordum.

Fakat Amerika’ya adım attığım andan itibaren Devak Eğitim Vakfı ailesi her zaman yanımdaydı. Deloitte firmasının İnsan Kaynakları bölümü, iş arkadaşlarım ve danışmanlarım sadece iş yaşamımda değil günlük hayatımda da bana yardımcı olmak için yanımdaydılar. Onların sayesinde benim için Atlanta’daki yaşamımın İstanbul’dakinden daha kolay olduğunu söyleyebilirim. Vakfımıza bana bu olanakları sunduğu için çok teşekkür ediyorum."
(Belgeleme 2016)

STAJ OLANAKLARI 2016 YILI / YURTİÇİ

Ecem Sernikli
Orta Doğu Teknik Üniversitesi, İktisat Bölümü, IV. Sınıf

‘’2016 yılı Eylül ayında, Deloitteun Ankara ofisinde Denetim bölümünde stajımı tamamladım. Okuduğum bölümde staj zorunluluğu olmamasına rağmen, Deloitte’un bana katacağı deneyimi düşünüp başvurdum. Kısa sürede çok şey öğrendim. Stajım sayesinde birçok soruma da cevap buldum. Örneğin staja başlamadan önce “Mezun olunca ne yapacağım?”, “Acaba Denetim bölümünde çalışmak nasıldır?” gibi sorular zihnimde oluşmuştu. Artık ne yapabileceğimi ve nasıl bir iş ortamında çalışmak istediğimi biliyorum. Aslında kaygılarımın da yersiz olduğunu fark ettim. Ayrıca, iş tanımı kapsamında bu alanda neler yapabileceğimin daha fazla bilincindeyim. Gelecekte ne yapıp ne yapamayacağıma karar vermem bundan sonra benim için daha kolay. Bu süreçte mentorumun da Deloitteta çalışmasının bana önemli bir katkısı olduğunu düşünüyorum. Deloitte gibi bir firmada staj yaparak, kurumsal bir yapının nasıl olduğunu, gerekliliklerini, organizasyon ve işleyişini çok yakından öğrenmiş oldum. Ekip çalışmasının, bir işi takım halinde bitirip onun sevincini yaşamanın ne kadar önemli olduğunu da öğrendim. Ekip arkadaşlarım bana her açıdan oldukça yardımcı oldu. Bu ailenin bir parçası gibi hissetmemi sağladılar. Kısacası Deloitte’ta tamamladığım staj bana kısa zamanda oldukça fazla deneyim kazandırdı. Bana sunmuş olduğu staj fırsatı için Vakfımıza çok teşekkür ederim.
(Belgeleme 2016)

Arda Barış Borazan
İstanbul Teknik Üniversitesi, İşletme Mühendisliği Bölümü, IV. Sınıf

‘’2016 yazında bir aylık zorunlu Yönetim stajımı Deloitteun Danışmanlık bölümünde tamamladım. Proje yöneticim, çok enerjik, çalışkan ve cana yakın birisiydi. Kısa zamanda ekip arkadaşlarımla iletişimim güçlendikçe stajım benim için daha da verimli geçti. Yeni iş bağlantıları oluşturarak hem kendimi geliştirdim hem de farklı bir staj deneyimi yaşamış oldum. Bu deneyimi yaşamama olanak sağladığı için Devak Eğitim Vakfına minnettarım. ‘’
(Belgeleme 2016)

Atakan Başdüzen
Sabancı Üniversitesi, İktisat Bölümü, III. Sınıf

‘’2016 yılı ağustos ayında Deloitteun İzmir ofisinde Denetim bölümünde bir aylık stajımı tamamladım. Evim, ziyaret ettiğim müşterilerin ofislerine uzaktı. Ancak uzaklık benim için sorun olmadı. Ekip arkadaşlarım bana oldukça sıcak davrandı. İşi öğrenmem için bana çok destek oldular. Böylece; verimli ve mutlu bir staj dönemi geçirdim. Stajım boyunca bana desteğini esirgemeyen Vakfımıza teşekkür ederim.
(Belgeleme 2016)

Burhan Şebin
Orta Doğu Teknik Üniversitesi, İşletme Bölümü, II. Sınıf

‘’Deloitte firmasında staj olanağı elde ettiğim için kendimi çok şanslı hissediyorum. Danışmanlık bölümünde çok verimli bir staj dönemi geçirdim. Dijital alanda, Danışmanlık bölümü stajyeri olarak küresel ölçekte bir otomotiv firması için çalıştım. Projenin bütün süreçlerinde çalıştım. Ek olarak diğer projelere de yardımcı oldum. Deloitte, bir şirketten daha çok bir okul, bir aile gibiydi. Neredeyse bütün çalışanlar çok kibar, samimi ve yardımseverdi. Böyle bir çalışma ortamına ek olarak, ofisin tasarımı ve çalışma ortamı da gerçekten harikaydı. Kendimi çok şanslı hissediyorum. Çünkü yoğun çalışma temposuna rağmen çalıştığım ekipteki insanlar bana çok destek oldu. Üzerinden aylar geçmesine rağmen halen müdürlerimle ve çalışma arkadaşlarımla görüşüyoruz. Böylesine verimli bir staj olanağı sunduğu için Vakfımıza teşekkür ediyorum. ‘’
(Belgeleme 2016)

Gamze Gül Salih
İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstri, Mühendisliği Bölümü, IV. Sınıf

"2016 yılında dört ay süren stajımı, Danışmanlık bölümünde, Dijital alanda tamamladım. Bu alanda staja başlamamı mentorum önermişti. Projeler süresince ekip arkadaşlarıma olabildiğince yardım etmeye çalıştım. Onlar da bu süre zarfında bana birçok şey öğretti. Proje süresince ekipteki tüm arkadaşlarım, toplantılarda fikirlerime çok değer verdi. Dolayısıyla, staj dönemim benim için çok öğreticiydi. Vakfımıza ve mentoruma stajım konusunda bana sağladığı destek için çok teşekkür ederim.
(Belgeleme 2016)

 
Top